دانلود کتاب پرسش و پاسخ (به مناسبت میلاد حضرت علی‌اکبر(ع) و هفته‌ی جوان)

tm.aspxکتاب پرسش و پاسخ متن کامل پاسخهای حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (مدّظلّه‌العالی) به پرسش‌های دانشجویان در ۹ دیدار  (در سال‌های۱۳۸۲-۱۳۷۷)، در بهار ۱۳۹۳ به‌کوشش علیرضا مختارپور قهرودی در ۵۲۸ صفحه توسط انتشارات انقلاب اسلامی چاپ و تولید شد. اینک به مناسبت میلاد حضرت علی اکبر(ع) و هفته جوان امکان دانلود نسخه الکترونیکی این کتاب توسط انتشارات انقلاب اسلامی فراهم شده است.

این کتاب گزارش کامل پرسشهای دانشجویان و پاسخها  مقام معظّم رهبری در ۹ جلسه است که به ترتیب زمانی به شرح زیر منتشر شده است:
۱٫    در دیدار جمعی از جوانان به مناسبت هفته‌ی جوان (۰۲/مهر/۱۳۷۷)
۲٫    در دیدار دانشجویان دانشگاه تهران (۲۲/اردیبهشت/۱۳۷۷)
۳٫    جلسه‌ى پرسش و پاسخ در دانشگاه تربیت مدرّس (۱۲/شهریور/۱۳۷۷)
۴٫    دیدار با جمعی از جوانان (۱۳/بهمن/۱۳۷۷)
۵٫    جلسه‌ى پرسش و پاسخ سردبیران و نویسندگان نشریات دانشجویی کشور (۰۴/اسفند/۱۳۷۷)
۶٫    دیدار دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف (۰۱/آذر/۱۳۷۸)
۷٫    در دیدار دانشجویان دانشگاه امیرکبیر۱ (۰۹/اسفند/۱۳۷۹)
۸٫    در دیدار دانشجویان دانشگاه امیرکبیر۲ (۲۲/اسفند/۱۳۷۹)
۹٫    در دیدار دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی (۲۲/اردیبهشت/۱۳۸۲)

درباره کتاب

یکی از ویژگیهای رفتاری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای که از سالهای دور و پیش از پیروزی انقلاب اسلامی آغاز شده و در طول تمام سالیان مبارزه و خدمت در سنگرهای مختلف همچنان ادامه یافته، ارتباط با مردم و بویژه نسل جوان و مخصوصاً دانشجویان و طلّاب است.
معظّمٌ‌له در یکی از دیدارهای دانشجویان فرموده‌اند:
«البتّه من سالهاست که با دانشگاهها ارتباط دارم و به همه‌‏ى دانشگاهها هم رفته‏‌ام؛ به دانشگاه شما هم چند بار آمده‏‌ام؛ البتّه آن زمانى که شما هنوز دانشجوى این دانشگاه نبودید. بالاخره با دوستانى که با دانشگاهها ارتباط دارند، مشورت میکنیم و به هر دانشگاهى که نرفته باشیم، میرویم… من همچنان از دوره‏‌ى جوانى با قشر دانشجو ارتباط داشته‏‌ام؛ نه فقط ارتباط صورى، واقعاً ارتباط‌گیرى داشته‏‌ام؛ حرف میزدم، حرف میشنفتم، مباحثه میکردم، تعلیم میدادم، یاد میگرفتم؛ که تا الان هم ادامه دارد. امیدوارم تا هر وقتى که من زنده هستم، رابطه‏‌ى من با جماعت جوان و دانشجو قطع نشود؛ من این رابطه را دوست میدارم.»
دقّت در این شیوه بخوبی نشان‌دهنده‌ی اعتقاد ایشان به کارایی، تأثیر و ضرورت این نوع حضور، ارتباط و پاسخگویی به پرسشهای جوانان ـ که آینده‌سازان این کشور و پرچمداران آینده‌ی این انقلاب اسلامی‌اند ـ میباشد.
یکی از مهمترین جلوه‌های بارز در نحوه‌ی پاسخگویی معظّمٌ‌له به پرسشها رعایت جدّی اخلاق اسلامی و حریم اشخاص است. در تعداد قابل توجّهی از پرسشها، دانشجویان با ذکر نام درباره‌ی پرونده‌ی قضایی یا دیدگاههای سیاسی برخی اشخاص سؤال میکنند. طبیعی است در شرایط خاصّی که کشور در سالهای ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۲ به دلیل افراط و تفریطهایی که در محافل سیاسی، مطبوعاتی، و حتّی برخی دستگاهها و قوای کشور صورت میگرفت قرار داشت، دانشجویان خواستار موضع‌گیری صریح مقام معظّم رهبری درباره‌ی اشخاص و گروهها بودند. امّا ایشان با دقّت تمام در پاسخ عملاً درس عدالت و اخلاق را به دانشجویان آموزش میدهند.
از نکات قابل توجّه در این دیدارها بیانات ابتدایی مقام معظّم رهبری در برخی دیدارهاست که در پاورقی صفحه‌ی آغازین هر نشست به آن اشاره شده. همچنین گاه بدون طرح سؤالی از سوی دانشجویان، ایشان به دلیل اهمیت برخی مطالب مستقلاً به آن پرداخته‌اند.

فرازی از این کتاب

احساس و نگاه مقام معظّم رهبری به جوانان، در کتاب پرسش و پاسخ
وقتى با جوانان هستم و در محیط جوان قرار دارم، احساس من مثل احساس کسى است که در هواى صبحگاه تنفّس میکند؛ احساس تازگى و طراوت میکنم. آن چیزى هم که معمولا در ملاقات با جوانان، اوّل بار به ذهن من میرسد و بارها به آن فکر کرده‌ام، این است که آیا اینها خودشان میدانند که چه ستاره‌اى در جبینشان میدرخشد؟ من این ستاره را میبینم؛ امّا آیا خودشان هم میبینند؟ ستاره‌ى‌ جوانى، ستاره‌ى‌ بسیار درخشان و خوش‌طالعى است. اگر جوانان این گوهر قیمتى و بی‌نظیر را در وجود خودشان حس کنند، فکر میکنم که انشاءالله از آن خوب استفاده خواهند کرد.

جهت دانلود کتاب روی لینک زیر کلیک کنید:

porsesh

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.