گزارش اولین همایش نجوم

به نام پروردگار آسمان ها و زمین

گزارش برگزاری همایش نجوم و زیبایی های کیهان

برگزار کننده:انجمن نجوم مسجد امام علی علیه السلام میدان پونک

زمان:۲۶ بهمن ماه ۱۳۹۱ خورشیدی       ساعت ۱۸:۳۰ لغایت ۲۱

مکان:سالن همایش های مسجد امام علی علیه السلام

طبق بر نامه ریزی های انجام شده و برگزاری جلسات متعدد با آقای مجید ستوده(مسئول کانون فرهنگی و از اعضای هیات موسس  انجمن نجوم) و هماهنگی های به عمل آمده و نهایتا با نیم ساعت تاخیر(به دلیل منتظر ماندن برای اتمام نماز جماعت و حضور افراد بیشتر در سالن و منتظر ماندن برای قرائت قران توسط قاری)،همایش آغاز گردید.

ابتدا آیاتی چند از کلام الله مجید توسط آقای علی سیفی تلاوت شد و پس از آن سرود جمهوری اسلامی ایران پخش گردید که تمامی حضار به احترام آن،برخاستند.سپس مجری همایش(آقای سید سبحان عباس نژاد،از اعضای انجمن نجوم مسجد)به پشت تریبون رفتند و ضمن خوش آمد گویی به حاضرین،توضیحی مختصر در خصوص تاریخچه شکل گیری انجمن نجوم مسجد و فعالیت هایش ارایه دادند و پس از آن از سخنران اولین بخش همایش(علی ایران نژاد) دعوت کردند تا به جایگاه سخنرانی آمده و سخنرانی خود را با موضوع  “نجوم چیست؟” آغاز کنند.

سخنرانی آقای ایران نژاد طبق زمانبندی ۲۰ دقیقه به طول انجامید.این سخنرانی توضیح و آشنایی بود با علم نجوم و گرایش های آن و پس از نمایش فایلی جذاب در خصوص مقیاس ها و ابعاد در نجوم(که طرفداران زیادی پیدا کرد)به پایان رسید.

سپس سید سبحان عباس نژاد(مجری همایش)به پشت تریبون آمد و پس از خواندن حدیثی از امام موسی کاظم علیه السلام در خصوص اهمیت علم نجوم و لزوم پرداختن به آن،از سرکار خانم عطیه محمدی(کارشناس ارشد فیزیک نجومی و از اعضای انجمن نجوم مسجد)دعوت کرد تا تشریف بیاورند و سخنرانی خود را با موضوع  “تاریخچه نجوم”  آغاز کنند.

این سخنرانی نیز که طبق زمانبندی ۲۰ دقیقه به طول انجامید،به کلیات جامعی از تاریخچه ی نجوم از باستان تا عصر حاضر پرداخت.

سپس مجری از حاضرین خواست که برای پانزده دقیقه به استراحت بپردازند و از پذیرایی تدارک دیده شده استفاده نمایند و افرادی که تمایل دارند عضو انجمن نجوم شوند و در کلاسهای آموزشی و برنامه های انجمن نجوم حضور یابند،در این فرصت به آقای ایران نژاد مراجعه نمایند و فرم ثبت نام را تکمیل نمایند و نیز در این زمان استراحت می توانند به فروشگاه نجومی مراجعه کنند و خرید نمایند تا بخش بعدی همایش آغاز گردد.

بخش بعدی همایش،پس از اتمام زمان استراحت با نمایش کلیپ کوتاهی در باره ی زندگی در آی اس اس آغاز گردید و با ارایه ی  جدیدترین اخبار نجومی توسط علی ایران نژاد همراه بود.

نکته جالب اینکه،در میان این اخبار،خبری گفته شد با عنوان “پایان دنیا” که پس از برطرف کردن شائبه و شایعات در خصوص پایان دنیا در ۲۰۱۲ و سه روز تاریکی(!!) به خطرات و تهدیدهای واقعی حیات در روی زمین توسط سیارک ها اشاره داشت که اتفاقا در پدیده ای بسیار نادر،فردای روز همایش،خبری از رسانه ها مبنی بر نزدیک شدن شهاب سنگی به زمین و سوختن آن در جو پخش شد که تنها،موج انفجار این سیارک در ارتفاع زیاد از زمین و علی رغم اصابت آن به زمین،باعث مجروح شدن حدود ۲۰۰ تن و از کار افتادن وسایل ارتباطی الکترونیکی در روسیه گردید!

پس از این بخش،مجری همایش،مختصری از فعالیت های اخیر دکتر اربابی را بیان کردند و از ایشان دعوت کردند برای آغاز سخنرانی به پشت تریبون بیایند که با تشویق حضار همراه گردید.

آقای دکتر سپهر اربابی،سخنرانی خود با موضوع “زیبایی های کیهان” را آغاز کردند.در این سخنرانی به توضیحاتی جامع پیرامون کیهان پرداختند و اسلاید های متنوع و زیبایی را به نمایش گذاشتند و در خصوص هر تصویر به خوبی توضیح دادند و زیبایی های کیهان را برای همگان به تصویر کشیدند،که این سخنرانی طبق زمانبندی ۴۰ دقیقه به طول انجامید.که در پایان با تشویق گرم شرکت کنندگان همراه بود.

طبق برنامه پس از سخنرانی دکتر اربابی،هر سه سخنران به روی سن آمدند تا ۳۰ دقیقه پاسخگوی سوالات شرکت کنندگان باشند.علی رغم اینکه تعداد سوالات حضارزیاد بود و تمایل داشتند سوالات بیشتری را نیز مطرح کنند،اما زمان برنامه اجازه نمی داد که بیش از ۳۰ دقیقه این “پرسش و پاسخ نجومی” ادامه یابد چرا که برنامه ی بعدی که رصد آسمان شب بود،بایستی برگزار می شد.

در پایان از شرکت کنندگان که تمامی ظرفیت سالن همایش را پر کرده بودند،خواسته شد که در صورت تمایل به صحن مسجد بیایند و ماه و مشتری و آسمان شب را از پشت چشمان تلسکوپ به نظاره بنشینند.که این برنامه به همراه پاسخ به پرسش های افراد،تا ساعت ۲۲ ادامه داشت.

همزمان با برگزاری برنامه رصد که توسط گرین لیزر و تلسکوپ ۴ اینچ بازتابی اسکای واچر انجام گرفت،از دکتر اربابی و خانم محمدی خواسته شد که به منظور قدردانی،به همراه آقای مجید ستوده(مسئول کانون فرهنگی و چند تن از اعضای کانون و انجمن)به اتاق امام جماعت بیایند تا هدایای نا قابل خود را که توسط انجمن نجوم مسجد تهیه شده بود، از حاج آقای مرتضوی دریافت نمایند.

نویسنده: علی ایران نژاد

2 پاسخ
 1. محمدرضا شکیبی فرد
  محمدرضا شکیبی فرد گفته:

  دست همه ی اونایی که واسه همایش زحمت کشیدند درد نکنه . واقعا عالی برگزار شد و برای اولین تجربه بسیار فرا تر از انتظار بود .
  به امید موفقیت های بعدی و درخشش انجمن نجوم مسجد در سطح منطقه و یا حتی استان .

  پاسخ
 2. حسین حاجی بابایی
  حسین حاجی بابایی گفته:

  دستتون درد نکنه
  خسته نباشید
  ضمناً در گزارش فوق معنی جدید هماهنگی رو هم فهمیدیم! :
  “……….هماهنگی های به عمل آمده و نهایتا با نیم ساعت تاخیر(به دلیل منتظر ماندن برای اتمام نماز جماعت و ……….”

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.